Procesor laptopa – jaki powinien być?

Kiedy masz zamiar wybrać odpowiedniego laptopa, jasne jest, że nie będzie to takie proste, jak mogłoby Ci się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim dlatego, że mamy teraz na rynku naprawdę bardzo duży wybór, a co za tym idzie, nie jest to takie łatwe, żeby zdecydować się na takie najlepsze dla nas rozwiązanie. Kiedy zastanawiasz się, jaki laptop do pracy będzie najlepszy, jasne staje się, że Twój wybór musi być przemyślany. W pierwszej kolejności zawsze kłaść nacisk na to, jaki jest procesor.

Wybór procesora do laptopa

Jeżeli procesor jest odpowiedni, to jasne jest, że laptop z nim będzie działał odpowiednio. Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrej jakości, to laptop musi być zdecydowanie lepszej jakości. Dzieje się tak dlatego, że słabe rozwiązania zazwyczaj nie mają zbyt dobrych recenzji, a to oznacza, że niezbyt dobrze sprawdzają się w zastosowaniu wtedy, kiedy potrzeba czegoś naprawdę dobrego. Jasne staje się, że w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wybranie czegoś, co będzie po prostu lepsze jakościowo. Tak więc procesor musi być:

  • Wydajny – im bardziej wydajny jest dany procesor, tym więcej pracy możemy na nim wykonać i tym jednocześnie znacznie lepiej będzie nam po prostu na nim działać.
  • Ilość rdzeni – im więcej rdzeni ma dany procesor, tym lepiej. Kiedyś komputery miały tylko jednordzeniowy procesor, a to sprawiało, że były bardzo wolne. Później tych rdzeni w konstrukcjach zaczęło przybywać. Procesory zyskały dwa rdzenie i już było lepiej. Później było tych rdzeni coraz więcej. Dzisiaj na przykład dobry komputer ma już 4 rdzenie, a to oznacza, że jest w stanie pracować na aż 8 wątkach. Na jeden raz w takim laptopie możesz otworzyć naprawdę wiele okien i aplikacji i masz pewność, że wszystkie będą działać bardzo płynnie i nie będzie z nimi żadnego problemu.
  • Marka – największymi graczami na rynku procesorów są Intel i AMD. W wielu przypadkach użytkownicy stwierdzają, że jednak znacznie lepsze są procesory Intela. Jest ich naprawdę dużo wśród jednostek roboczych i są one coraz lepsze. Każdy zna chyba procesory Intel Core i3, Core i5 oraz Core i7. Pierwszy z nich jest takim procesorem najsłabszym, drugi takim średnim, natomiast Core i7 jest takim najlepszym, najmocniejszym i jednocześnie tęż najdroższym. Warto go wybrać wtedy, kiedy wiesz, że potrzebujesz maksymalnej wydajności. Jednakże wtedy, kiedy wiesz, że potrzebny jest Ci raczej taki prosty komputer do zastosowań domowych, wtedy zdecydowanie lepiej będzie wybrać taniego laptopa z procesorem Intel Core i3.

Dodaj komentarz