Laptop dla studenta – jak wybrać najlepszy?

Zaczynasz studia i zastanawiasz się nad tym, jaki laptop sobie kupić? Na pewno musisz wziąć pod uwagę to, jaki kierunek sobie wybrałeś. Jeśli laptop ma służyć Ci tylko do robienia notatek i do przygotowywania się do zajęć, to nie musisz inwestować w bardzo drogi sprzęt. Nad takim powinieneś zastanowić się wtedy, jeśli studiujesz kierunek związany z grafiką komputerową lub szeroko rozumianym programowaniem. W innych przypadkach wystarczający będzie laptop o podstawowych parametrach.

Parametry laptopa dla studenta

Zanim kupisz laptopa, musisz pamiętać o tym, że sprzęt ten bardzo często będzie towarzyszył Ci na zajęciach. Dobrze będzie, jeśli będzie to lekki laptop, bo nie będzie on Cię zbytnio obciążał. Twój studencki laptop musi być wyposażony:

  • Wytrzymałą baterię, czyli taką, która umożliwi Ci jak najdłuższą pracę na urządzeniu. Zajęcia na uczelniach często trwają od rana do wieczora, dlatego powinieneś zainwestować w laptop, który posiada pojemną baterię i może pracować nawet do 10 godzin na jednym ładowaniu.
  • Pojemny dysk twardy – na nim będziesz przechowywał notatki z wykładów, ale nie tylko. Na studiach wiele materiałów przekazuje się studentom w postaci plików PDF lub prezentacji multimedialnych. Dlatego dobrze by było, gdyby Twój laptop miał dysk o pojemności przynajmniej 300 GB.
  • Procesor nie musi spełniać wymagań, jakie mają wobec niego programiści. Na potrzeby studenta wystarczy procesor Intel Dual Core (jedno lub dwurdzeniowy).
  • Kartę graficzną – ta nie musi być karta o ogromnych możliwościach. Standardowa, zintegrowana karta graficzna na pewno spełni Twoje oczekiwania.
  • Matową matrycę, bo taka mniej będzie męczyła Twoje oczy. W wielu laptopach jest to standard i nie trzeba kupować najdroższego modelu, by mieć do dyspozycji matrycę, która mniej obciąża oczy i zapewnia większy komfort pracy.

Przy wyborze laptopa możesz też wrócić uwagę na to, jak zbudowana jest klawiatura. Wybierz takie urządzenie, gdzie zastosowano klawisze wyspowe, bo takie ułatwiają pisanie. Dobrze, by było, gdyby laptop posiadał system odprowadzania cieczy. Jednak takie rozwiązania stosuje się tylko w bardzo drogich laptopach. Takich, których używają profesjonaliści. Nie są to urządzenia na kieszeń studenta.

Dobrze by było, gdyby wybrany przez Ciebie laptop był wyposażony w złącze HDMI, bo dzięki temu będziesz mógł z niego korzystać też dla rozrywki. Jeśli laptop będzie miał złącze HDMI, to z powodzeniem podłączysz go pod telewizor i wygodnie obejrzysz film z sieci. W ten sposób laptop do nauki będzie mógł jednocześnie służyć rozrywce. Nawet mały i tani laptop może być idealnym laptopem dla studenta.

Dodaj komentarz