Karty graficzne w laptopach

Karta graficzna to element konstrukcyjny laptopa, który odpowiada za generowanie obrazu na podstawie informacji otrzymanych od komputera. Karta graficzna odpowiada też za wyświetlanie obrazu za pośrednictwem monitora. W zależności od tego, w jaką kartę wyposażony jest laptop, takie będą jego możliwości. Lepszej klasy karta graficzna zawsze wpływa na ostateczną cenę laptopa.

Rodzaje kart graficznych

Jeśli chodzi o karty graficzne, to wyróżnia się tu dwa zasadnicze rodzaje i są to:

  • Karty graficzne, które przystosowane są do pracy jako samodzielne jednostki. Takie karty graficzne można wymieniać. Są one dużo szybsze od kart graficznych zintegrowanych. Karty dedykowane, bo tak inaczej się je określa, mają najlepsze laptopy. Karty dedykowane to Radeon Grapfics, GeForce, Matrox i karty graficzne firmy XGI Technology.
  • Karty graficzne zintegrowane z mostkiem północnym (czyli płytą główną). Te karty są dużo mniejsze od kart dedykowanych i dlatego ich szybkość jest mniejsza. Karty zintegrowane mogą być produktami firm AMD, SiS, Intel czy Via Technologies.

Karta graficzna a możliwości laptopa

Karta graficzna jest elementem, który warunkuje działanie laptopa. Choć karty dedykowane uchodzą za komponenty lepszej generacji, to tak naprawdę nie zawsze są one konieczne, by użytkownik był zadowolony ze swojego notebooka. Jeśli notebook jest wykorzystywany do wykonywania prac biurowych, przeglądania stron www, oglądania filmów czy prostych gier komputerowych, to w zupełności wystarczy, jeśli będzie miał zintegrowaną kartę graficzną. W takie karty graficzne wyposażone są laptopy, które kupuje się dzieciom, studentom czy na domowy użytek.

Dedykowana karta graficzna sprawdzi się wtedy, kiedy laptop jest urządzeniem dla profesjonalisty. Podobnie, jeśli chce się kupić dobrej klasy laptop dla gracza. Tutaj dedykowana karta graficzna to już konieczność. Laptopy z dedykowanymi kartami graficznymi są też narzędziem pracy grafików czy osób, które zajmują się projektowaniem. Architekci, fotografowie, specjaliści od reklamy inwestują w laptopy z dobrej klasy kartami dedykowanymi. Oni korzystają z takich programów komputerowych, które wymagają obecności karty graficznej dedykowanej. Oczywiście urządzenia z dedykowanymi kartami graficznymi zawsze kosztują więcej.

Informacje o tym, jaka karta graficzna zainstalowana jest w danym laptopie, zawsze znajdują się na załączonych do urządzenia książeczkach informacyjnych. Sklep z laptopami informacje o kartach graficznych w poszczególnych modelach laptopów umieszcza na kartkach, które informują o cenach sprzedawanych urządzeń i ich parametrach technicznych.

Dodaj komentarz