Jak dobrze wybrać laptopa i nie przepłacić?

Bardzo często zastanawiamy się, kiedy dany laptop będzie dobry, a kiedy jest zwyczajną fanaberią, której wcale nie powinniśmy ruszać. Bardzo często przepłacamy za laptopa, bo wydaje nam się, że lepsze podzespoły to znacznie lepsze działanie. Tymczasem nie każdemu potrzebny jest taki laptop, który ma wszystkie nowoczesne funkcje. Czasami jest wręcz odwrotnie. Dla niektórych użytkowników znacznie lepsze będzie takie prostsze rozwiązanie.

Jaki budżet na laptopa?

W pierwszej kolejności zastanów się, jakim budżetem dysponujesz na swojego laptopa. Czasami przeceniamy swoje siły na zamiary. Wydaje nam się, że mamy więcej, niż posiadamy w rzeczywistości albo po prostu nie jesteśmy dobrze zorientowani, jeżeli chodzi o to, jakie są ceny danych urządzeń. Zdarza się też tak, że mamy mylne przeświadczenie na temat ostatecznych kosztów, jakie musimy ponieść. Z pewnością za 2000 zł uda nam się kupić już dobrego laptopa. Taki tani laptop nie będzie miał jakichś, nie wiadomo jakich funkcji, ale nada się do takich prostych prac. Natomiast za większą kwotę możemy liczyć już na sprzęt dla bardziej zaawansowanego użytkownika.

Oczywiście w przypadku absolutnego braku środków, możliwe jest, by zdecydować się na zakup ratalny. Laptop na raty to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy zależy nam na tym, żeby wydać mniej, ale jednocześnie mieć dobry sprzęt, który sprawdzi się w większości przypadków.

Jakie podzespoły laptopa?

  • Przede wszystkim stawiaj tylko na to, z czego rzeczywiście chcesz korzystać. Nie ma sensu kupować czegoś, co nie będzie niewykorzystywane, bo to jest zwyczajna strata pieniędzy. Jeżeli więc nie masz zamiaru podpinać do laptopa jakichś skomplikowanych urządzeń, to nie inwestuj w notebooka ze złączem stacji dokującej. Jeżeli nie chcesz projektować, bo nie kupuj takiego, który jest wyposażony w najlepszej jakości dedykowaną kartę graficzną. To są niby takie oczywiste rzeczy, ale czasami skuszeni słowami sprzedawców decydujemy się na sprzęt, którego tak naprawdę nie potrzebujemy.
  • Niech Twój laptop ma wszystko to, z czego możesz korzystać. Głupio byłoby, gdyby się okazało, że kupiony przez Ciebie sprzęt nie ma czegoś, co powinno się znaleźć na jego pokładzie i Ty musisz kombinować co zrobić, żeby tę funkcję posiadać. Bezsensem byłoby kupowanie kolejnego notebooka.
  • Zainwestuj w dobre wykonanie. Szczególnie wtedy, kiedy masz zamiar przenosić lub przewozić swojego notebooka i wiesz, że może on ulec zniszczeniu. Zadrapania, otarcia i pęknięcia nie pojawią się, jeżeli Twój notebook będzie miał wzmacnioną konstrukcję. Jednocześnie w momencie, w którym chcesz użytkować dane urządzenie wyłącznie w domu, tak naprawdę nie jest Ci potrzebna jakaś mocno wzmacniana konstrukcja, bowiem musiałbyś za nią tylko dopłacić, a i tak nie korzystałbyś z zalet, jakie ona daje.

Dodaj komentarz